Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu 2 lat w Sernikach produkowany będzie biogaz

Agnieszka Ciekot
archiwum
archiwum AC
Poznańska spółka Energobiogaz chce wybudować w Sernikach biogazownię. Na produkcji biogazu z traw rosnących na miejscowych łąkach zarobić mają rolnicy. Skorzysta też gmina.

Biogazownia ma powstać na terenie tak zwanego piekiełka, czyli wytwórni mas bitumicznych w Sernikach. Budowa kosztować będzie 25 mln zł. Oparta ma zostać o technologię niemiecką.

– Jesteśmy na etapie procesu administracyjnego. Mamy już decyzję środowiskową oraz uzyskaliśmy warunki przyłączenia do sieci – mówi Wit Strzyżewski, dyrektor zarządzający spółką Energobiogaz. – Przewidujemy, że prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę uzyskamy wczesną wiosną przyszłego roku, tak więc z budową będziemy mogli ruszyć latem – dodaje.

Inwestor kupił już 3-hektarową działkę na której ma powstać biogazownia. Prowadzi też rozmowy dotyczące współpracy z miejscowymi rolnikami, którzy mają dostarczać biomasę. – Obok trawy, która będzie półproduktem służącym do produkcji biogazu chcemy produkować biogaz również z wywaru gorzelnianego, kiszonki z kukurydzy i odchodów zwierzęcych – zapowiada Strzyżewski.

Z powstania biogazowni cieszą się władze gminy Serniki. W inwestycji tej widzą same korzyści. – Mamy coraz mniej krów, dużo łąk, które leżą niekoszone i aż zgroza na nie patrzeć – mówi Stanisław Marzęda, wójt gminy. – A tak rolnicy będą mieli korzyści finansowe, łąki będą koszone, a i do gminy będą wpływać większe pieniądze z podatku od nieruchomości – przyznaje.

Władze gminy szacują, że na początku biogazownia będzie płacić rocznie 300 tys.zł podatku. Z czasem ta kwota ma wzrosnąć do 700 tys.zł. - To są naprawdę znaczące pieniądze. Rocznie tylko z jednego zakładu będziemy mieli więcej dochodu niż z całego podatku rolnego – przyznaje Marzęda.

Wójt i inwestor zapewniają, że inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. – Biogazownia ma być obiektem zamkniętym. Żadne zapachy nie będą wydobywały się z niej na zewnątrz – mówi wójt. – Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości 1,5 km. Jest to lokalizacja całkiem bezkolizyjna – przekonuje firma Energobiogaz.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto