Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejem - miejsce narodzin Chrystusa oddzielone murem

Piotr Kalsztyn
"Betlejem może być wszędzie, Jezusów pełno dokoła..." - tak śpiewał przed laty Grzegorz Ciechowski na koncertach zespołu Republika. Może i Betlejem może być wszędzie, ale jeśli ktoś chce zobaczyć miasto historycznie uważane za miejsce narodzin Chrystusa, ten musi udać się w kierunku Palestyny.

Betlejem znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej. Z Polski w praktyce możemy się tam dostać tylko poprzez lot do Izraela. Potrzebujemy ważnego paszportu. Wiza nie jest wymagana aż do 90 dni pobytu. Czasem warto wyrobić sobie nowy paszport przed podróżą do Izraela - niektóre pieczątki w dokumencie mogą przysporzyć nam dodatkowego kłopotu (np. z Syrii lub Iranu).

Na blogach podróżniczych przeważają opinie, że Izrael i Autonomia Palestyńska są miejscami bezpiecznymi dla turystów, jednak zawsze trzeba też zwracać uwagę na ostrzeżenia dla podróżujących, które pojawiają się na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ostatni komunikat pojawił się w połowie października i informował o możliwości występowania aktów przemocy w Jerozolimie Wschodniej, w miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu, a sporadycznie w większych miastach w Izraelu. Zaleca się unikania demonstracji, miejsc zgromadzeń publicznych i ograniczenie korzystania z komunikacji miejskiej, zwłaszcza w Jerozolimie. Wszystko to przez napiętą sytuację w Strefie Gazy.

Jeśli jednak kogoś ten fakt nie przeraża albo czyta ten tekst w momencie, kiedy sytuacja jest już stabilna, podpowiadamy co zobaczyć w Betlejem.

Betlejem kojarzy nam się przede wszystkim z miejscem narodzin Jezusa Chrystusa, jest to jednak również ważny ośrodek władzy administracyjnej Palestyny oraz centrum kultury. Betlejem znajduje się w zachodniej części Judei, jest położone 10 km na południe od stolicy Jerozolimy. W mieście żyje około 30 tysięcy mieszkańców.

Według Ewangelii św. Mateusza i Łukasza w Betlejem miał urodzić się Jezus Chrystus. Niektóre źródła wskazują miasto również jako miejsce narodzin króla Dawida. W średniowieczu Betlejem było przedmiotem sporów krzyżowców i muzułmanów. Z historii współczesnej: w 1948 roku włączono miasto do Jordanii, w 1967 roku zostało zajęte przez Izrael, a w 1995 roku miasto przekazano Palestyńczykom. Od 2006 roku miasto jest odgrodzone od terenów izraelskich wysokim na 8 metrów murem.

Najważniejszą atrakcją turystyczną Betlejem jest Bazylika Narodzenia Pańskiego. Została zbudowana w miejscu, gdzie miał narodzić się Jezus i uznawana jest za jeden z najstarszych kościołów na świecie, który funkcjonuje nieprzerwanie. Bazyliką opiekują się greccy i ormiańscy mnisi. W Grocie Narodzenie znajduje się Kaplica Żłóbka, która jest natomiast własnością franciszkanów - oficjalnych przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego. Bazylika od 2012 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Przed wejściem do Bazyliki znajdziemy Plac Bożego Narodzenia, gdzie bardzo często odbywa się bazar.

Obok bazyliki znajduje się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Z kościoła można przejść do grot, w tym m.in. do Groty Narodzenia. To tam odbywa się pasterka transmitowana przez telewizje z całego świata.

Kolejnym zabytkiem natury religijnej jest głęboka na 6 metrów Grota Mleczna, nazywana również Grotą Panny Maryi. Grota Mleczna znajduje się około 200 metrów od Groty Narodzenia. Według palestyńskich podań, to tam Święta Rodzina miała przygotowywać się przed wyprawą do Egiptu. Kilka kropel karmiącej Maryi miało upaść na skały, zmieniając jej ubarwienia.

W Betlejem znajdziemy również Studnię Dawida, jeden z najstarszych starożytnych zabytków oraz uniwersytet założony w 1973 roku i zarządzany przez Watykan.

Trudno nazwać mur odgradzający Betlejem od Izraela atrakcją turystyczną, ale warto zobaczyć go z bliska, aby uświadomić sobie w jakiej sytuacji znajdują się mieszkający tam ludzie. Na murze znajdziemy mnóstwo graffiti, prace to niemy krzyk ulicznych artystów, którzy chcą zwrócić uwagę świata na to, co dzieje się w Palestynie.

Ważne telefony:

Ambasada RP w Tel Awiwie pod numerami telefonów: +97237253118 lub +972547444106
Ambasada RP w Kairze: +201005485500.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto