biogazownia w przytocznie

Gmina Jeziorzany chce zająć się produkcją biogazu w Przytocznie. (© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gmina Jeziorzany chce wybudować biogazownię. Biogaz z którego wytwarzana będzie w Przytocznie energia elektryczna produkowany ma być z wywaru gorzelniczego. Mieszkańcy zaczynają już protestować.

Biogazowania ma powstać w największej wsi gminy Jeziorzany. – Chcemy ją wybudować w pobliżu gorzelni w Przytocznie. Na to przedsięwzięcie dostaliśmy 5 mln zł unijnego dofinansowania – mówi Jarosław Radomski, wójt gminy Jeziorzany.

Biogazownia w Przytocznie ma mieć moc 0,5 MW. Do produkcji biogazu wykorzystywany będzie wywar gorzelniczy. – W pierwszej kolejności chcemy zagospodarować odpad powstający z produkcji spirytusu. Ale niewykluczone, że w przyszłości będziemy również wykorzystywać kiszonkę z trawy czy kukurydzy – zapowiada.

Biogazownią ma zarządzać gminna spółka komunalna Bioenergia Jeziorzany, która przygotowuje się już do ogłoszenia przetargu. – Jak najszybciej chcemy wyłonić firmę, która wybuduje i uruchomi nam biogazownię – wyjaśnia Radomski. Kto wygra przetarg dowiemy się w maju. Urzędnicy chcieliby, aby produkcja czystej energii w Przytocznie ruszyła w przyszłym roku. – Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby udało się uruchomić zakład pod koniec czerwca – dodaje wójt gminy Jeziorzany.

Samorząd liczy na zyski. – Jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin Lubelszczyzny. Mamy niskie wpływy z podatków. Wprowadzenie takiego przedsiębiorstwa na teren naszej gminy pozwoliłoby chociaż na pozyskanie dochodów z podatku od nieruchomości, czy dywidend – podkreśla wójt gminy Jeziorzany.

Choć do powstania biogazowni w Przytocznie droga jeszcze daleka to sam pomysł już budzi sprzeciw mieszkańców. Gmina chciała aby ciepłem powstającym przy produkcji biogazu ogrzewane były mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej. Ciepło będzie jednak dostarczać do gorzelni. - Mieszkańcy podjęli uchwałę, że nie chcą taniego ciepła i biogazowni – mówi Jarosław Radomski.
Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!