Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – konferencja prasowa w Zamościu (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Wśród artystów biorących udział w tegorocznym Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie pojawią się Irena Santor i Ania Dąbrowska oraz Krzysztof Kowalewski, Maja Komorowska i Maria Niklińska. Przygotowano Mecz Poetycki, a przede wszystkim wiele spotkań autorskich m.in. z Dorotą Masłowską i Urszulą Kozioł. A w Zamościu, w związku z Rokiem Bolesława Leśmiana, zobaczymy widowisko muzyczne pt." LEŚMIAN AUTOBIOGRAFIA" – poświęcone zamojskiemu życiu B. Leśmana oraz wiele innych atrakcji.

Już w najbliższą sobotę 5 sierpnia o godz. 18.00 w budynku dawnej szkoły zawodowej przy ul. Zamojskiej 29 w Szczebrzeszynie odbędzie się wernisaż wystawy "Kolonia Fotografów", prezentującej prace artystów–fotografów związanych z Zamojszczyzną, a towarzyszącej Festiwalowi Stolica Języka Polskiego (czas trwania wystawy 6–12 sierpnia br.).

W czwartek 27 lipca o godz. 11.00 w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Dudy, Pomysłodawcy i Producenta Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Andrzeja Wnuka, Prezydenta Miasta Zamość, Małgorzaty Bzówki, Dyrektora Wydziału Kultury i Sportu, Janusza Nowosada, Dyrektora Zamojskiego Domu Kultury oraz Aleksandry Bondyry, koordynatora Festiwalu Stolica Języka Polskiego – Dzień Zamojski.

Przedmiotem konferencji był program III edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, realizowanego w bieżącym roku w dniach 6-12 sierpnia 2017 r.

ZobaczPROGRAM
Tegoroczny Festiwal zainaugurowany zostanie w Zamościu, w dniu 6 sierpnia. Patronem Dnia w Zamościu jest Bolesław Leśmian. Natomiast w dniach 7-12 sierpnia Festiwal będzie realizowany w Szczebrzeszynie.
Zamojski Dzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – Zespół Staromiejski, Park Miejski.

Organizowany od dwóch lat Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń poświęconych językowi i literaturze w Polsce. Festiwal jest świętem książki i ucztą dla czytelników, którzy mogą na nim spotkać swoich ulubionych autorów. Tegoroczna III edycja festiwalu jest organizowana pod hasłem "Cała nadzieja w literaturze". Organizatorzy Festiwalu przyjęli zaproszenie Andrzeja Wnuka – Prezydenta Miasta Zamość do zorganizowania jednego dnia w Zamościu.

W związku z tym przygotowano interesujący blok programowy pod tytułem "Język Leśmiana".
W propozycjach festiwalowych m.in. spotkania dla dzieci, młodzieży i całych rodzin pod kątem szeroko rozumianej kultury języka polskiego, z uwzględnieniem jego historii i zmian językowych. W części poświęconej literaturze, odbędą się spotkania i rozmowy, w celu zachęcenia do sięgania po książki z uwagi na bogactwo wyobraźni jakie towarzyszy przy ich lekturze. Inspiracją do powrotu do literatury pięknej będzie czytanie wybranych dzieł literackich przez uznanych aktorów w wybranych miejscach Zamościa. Na zakończenie dnia obejrzymy widowisko muzyczne poświęcone Bolesławowi Leśmianowi. Organizatorzy to m.in. Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, Miasto Zamość, Zamojski Dom Kultury.

Warto zwrócić uwagę na szczegóły programu Dnia Zamojskiego Festiwalu. Zaplanowano ZAGADKOWĄ NIEDZIELĘ – audycję autorską Katarzyny Stoparczyk, transmitowaną na żywo z Zamościa oraz wiele spotkań – nie tylko dla dorosłych –m.in. MISTRZOWIE SŁOWA – dzieła literackie w interpretacji wybitnych aktorów, MAŁA CZYTELNIA, ROZMOWY O JĘZYKU oraz wpisujące się w obchody Roku Bolesława w Zamościu widowisko muzyczne LEŚMIAN AUTOBIOGRAFIA – poświęcone zamojskiemu życiu B. Leśmana. Poszczególne wydarzenia odbywać się będą na Rynku Wodnym, w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej, w Arsenale oraz w Kazamacie Zachodniej Bastionu II.

– Festiwal Stolica Języka Polskiego to wydarzenie skierowane do odbiorcy, który w poszukiwaniu kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie chętnie ucieka, podczas wakacyjnych podróży, do malowniczych i kameralnych miejsc. W Szczebrzeszynie, jednym z najpiękniejszych miast Roztocza, nasi goście będą spędzać czas w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów oraz poetów. W tym roku odeszliśmy od spektakli teatralnych poświęcając się całkowicie literaturze. Mamy nadzieję, że w przyszłości Festiwal w Szczebrzeszynie nabierze rangi nie tylko ogólnopolskiej ale i europejskiej - podkreśla Piotr Duda, pomysłodawca i producent Festiwalu.

Patronami Festiwalu w 2017 roku zostali WISŁAWA SZYMBORSKA i KORNEL FILIPOWICZ.

Zobacz więcej:FESTIWAL STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO

JEST DOFINANSOWANIE FESTIWALU STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto