Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Kozłówce: Jak Majówka to tylko w Kozłówce!

Monika Januszek-Surdacka
materiał muzeum
Przed nami majowy weekend. Przypominamy, że w dniach 1 – 3 maja kasy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce są czynne od godz. 10 do 16.

Oprócz stałej oferty muzealnej, turyści będą mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach. Na parterze sali wystaw czasowych jest czynna nowa wystawa „Jaśnie Państwo w kąpieli. Akcesoria toaletowe w XIX i XX wieku”.

Zgromadzono na niej blisko pół tysiąca eksponatów, pochodzących przede wszystkim z kolekcji prywatnej. To miedziane wanny, kolumny do grzania wody, ozdobne umywalki, zabytkowe baterie i armatury, bidety, muszle klozetowe, nocniki, komplety toaletowe. Na ekspozycji są kosmetyki: mydła, kremy, perfumy, pudry, proszki, a nawet… papier toaletowy.

Na pierwszym piętrze sali wystaw czasowych malarskie lekcje historii przygotowała Krystyna Zlot. Artystka, członkini lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych mieszka i tworzy w Garbowie. Malarstwo to jej fascynacja, hobby od najmłodszych lat. Szuka inspiracji w otaczającym świecie, osobistych przeżyciach oraz historii. Właśnie historyczne dzieła zaprezentuje w Kozłówce. Będą to przede wszystkim obrazy olejne, nawiązujące tematyką do postaci Jana III Sobieskiego. Najważniejszy w kolekcji jest „Sobieski pod Wiedniem”, wykonany na podstawie znanego dzieła Jana Matejki. Obraz był prezentowany w wielu miejscach w Polsce, w tym m.in. na dożynkach prezydenckich w Spale. Dlaczego Jan III Sobieski fascynuje współczesną malarkę? Opowie o tym na spotkaniach w majowy weekend. „Malarskie lekcje historii” będą odbywać się co godzinę, od 11.00 do 16.00. Wstęp na nie jest wolny.

W czasie majówki kozłowiecka galeria „Z ogrodu” zamieni się w laboratorium fotografii kolodionowej. Swoją pracownię ambrotypii otwiera w Muzeum Marcin Szwaczko z „Retro Atelier”. Rekonstruuje XIX-wieczne techniki obrazowania, jak również, na potrzeby zdejmowania obrazów z natury, elementy ówcześnie panujących trendów ubierania się, umundurowania oraz stosowanych w tamtej epoce rekwizytów. Wykonuje także odbitki z uzyskanych negatywów, łącznie z modnym wówczas tonowaniem, barwieniem, podmalowywaniem i retuszem zdjęć. Z uwagi na dbałość o zachowanie autentyczności, używane receptury i odczynniki są zgodne z historycznymi przepisami. Jak powstają fotografie na mokrym kolodionie, będzie można zobaczyć od 1 do 3 maja w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pamiątką z Kozłówki może stać się również fotografia, wykonana w tej szlachetnej technice.

Kaplica pałacowa to, z kolei, przestrzeń nowej wystawy. Cykl grafik „Madonny” prezentuje Zbigniew Jóźwik, lubelski naukowiec, grafik i bibliofil. Jest absolwentem wydziału chemii i profesorem na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Karierę zawodową łączy z pasją, jaką jest sztuka. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą. Pierwsze wizerunki Madonn, eksponowanych w maju w Kozłówce, powstały na zlecenie sióstr niepokalanek z Szymanowa. Obecnie, oprócz portretów koronowanych wizerunków Matki Bożej, są tu również autorskie wizje artysty, np. „Polarna Pani – opiekunka polarników”. Wystawa będzie czynna od 1 do 31 maja, a uroczyste jej otwarcie odbędzie się15 maja o 14.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto