Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysypisko śmieci w Rokitnie: Podwyższą nieckę składowiska. Mieszkańcy protestują

Sandra Michalewska
Składowisko odpadów w Rokitnie k. Lubartowa jest jednym z największych tego typu obiektów po tej stronie Wisły. To tu trafiają śmieci m.in. z Lublina i okolic. Ostatnio okolicznych mieszkańców zbulwersowała pozytywna decyzja środowiskowa wójta gminy o podwyższeniu drugiej niecki wysypiska o 5 metrów.

- Nie dość, że i tak nie mamy tu czystego powietrza to przez taką decyzję smród będzie jeszcze większy niż dotychczas – oburza się Anna Wójcik, która wraz z mężem i małym dzieckiem mieszka niedaleko wysypiska. Ale chodzi nie tylko o fetor. Wiatr potrafi nieść znad składowiska drobinki śmieci. – Ludzie śmieją się, że po rekultywacji ta góra posłuży za stok narciarski. A tak naprawdę nam nie jest do śmiechu. Gdybym wiedziała, że tak będzie w ogóle bym się tu nie budowała - dodaje.

Początkowo wójt gminy Lubartów, Krzysztof Kopyść, wydał negatywną decyzję środowiskową. Kilka dni temu dał jednak zielone światło.

- Wydając pierwszą decyzję wziąłem pod uwagę głosy podnoszone przez mieszkańców. Rozumiałem, że może im to utrudniać życie – tłumaczy Kopyść. Co się zmieniło? – SKO uchyliło w całości naszą decyzję i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Uznali, że mieszkańcy nie są stroną postępowania. Miałem więc trochę związane ręce, a poza tym przeprowadzając drugą procedurę tak naprawdę nie wpłynął żaden wniosek od mieszkańców.

- Bo wójt zaniedbał sprawy proceduralne. Zostały wręcz zatajone. Wcześniej obiecywano nam, że tego typu ważne decyzje zawsze będą konsultowane ze społecznością. Tutaj poza trudną do znalezienia informacją w zakładce BIP urzędu w internecie nie było akcji informacyjnej - oburza się Waldemar Kuchciak, radny gminy Lubartów.

Rzeczniczka prezydenta Lublina podkreśla, że wnioskując o rozbudowę drugiej niecki składowiska wzięto pod uwagę interes całej aglomeracji. - Wysypisko w Rokitnie zostało wskazane w "Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego 2017" jako docelowe w regionie centralnym - mówi Beata Krzyżanowska. - Wnioskując o jego rozbudowę miasto Lublin miało na celu zabezpieczenie możliwości zagospodarowania odpadów, wytworzonych przez mieszkańców całej aglomeracji, a następnie przetworzonych w instalacjach, na eksploatowanej drugiej niecce składowiska do czasu rozpoczęcia eksploatacji niecki trzeciej, która jest na etapie projektowania – dodaje. Poszerzenie wysypiska to rozwiązanie satysfakcjonujące mieszkańców. Ale nowa niecka ma być gotowa dopiero w 2018r.

Protest mieszkańców trwa. Kolejną pikietę zaplanowano na poniedziałek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto