Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

495 kierowców jeździło w Zamościu na dwóch gazach. Na szczęście pijanych za kółkiem ubyło

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
W ubiegłym roku odnotowano w Zamościu 16 wypadków drogowych. To o sześć mniej niż rok wcześniej. Nikt w tym czasie na ulicach miasta nie zginął. 16 osób odniosło jednak różnego rodzaju rany i obrażenia. Mniej kierowców jeździ także pod wpływem alkoholu. To nie znaczy jednak, że takich delikwentów brakuje. Nadal są ich setki.

Wynika to wszystko z raportu o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Zamościu - z uwzględnieniem działalności policji i Straży Miejskiej - za 2023 rok. Zostanie on zaprezentowany na najbliższej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. Obrady zaplanowano w poniedziałek (26 lutego).

Najwięcej wypadków na ulicy Wyszyńskiego

Jakie są najbardziej niebezpieczne miejsca? W dokumencie czytamy, iż najwięcej wypadków odnotowano w Zamościu na ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Były ich cztery (cztery osoby były także w nich poszkodowane). Tam zatem najbardziej trzeba obecnie uważać. Do trzech wypadków w 2023 r. doszło także na ulicy Lipskiej oraz do dwóch na ul. Kilińskiego.

Najczęściej wpadały na siebie samochody. W sześciu (z 16) wypadkach uczestniczyli także piesi, a w innych sześciu – rowerzyści.

W 2023 roku na drogach powiatu zamojskiego doszło natomiast do 54 wypadków (rok wcześniej było ich 56). Najwięcej odnotowano ich w gminie Zamość (9), w obszarze wiejskim gminy Krasnobród (5), w okolicach Starego Zamościa (4) oraz m.in. w okolicach Łabuń i Miączyna (po 3).

Nie obyło się bez ofiar. Najwięcej osób (4) w powiecie zamojskim zginęło w okolicach Zamościa. W sumie w 2023 r. na tym terenie straciło życie dziesięć osób.

Slalomem po alkoholu

Kto zawinił? Policja uznała, że w 46 przypadkach do wypadków doszło z winy kierujących, a do siedmiu – z winy pieszego. Jako główne przyczyny podano niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (w 11 przypadkach), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (w 3 przypadkach) oraz m.in. „nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerów”.

Nadal nie brakuje kierowców, którzy jeżdżą na dwóch gazach. Oni także powodowali i nadal powodują wypadki i kolizje. „W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie powiatu zamojskiego ujawniono 495 kierujących pod wpływem alkoholu (w 2022 r. było ich 549). To spadek o 54 kierujących” – czytamy w raporcie.

W tym czasie odnotowano także 1142 kolizje drogowe (rok wcześniej było ich 1187).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 495 kierowców jeździło w Zamościu na dwóch gazach. Na szczęście pijanych za kółkiem ubyło - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto