Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Uczcili pamięć ofiar tragicznego pierwszego Marszu Śmierci. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Spotkanie upamiętniające tragiczną rocznicę odbyło się na placu Łuczkowskiego w Chełmie.
Spotkanie upamiętniające tragiczną rocznicę odbyło się na placu Łuczkowskiego w Chełmie. ZSEiT w Chełmie
Kolejna rocznica niezwykle tragicznego wydarzenia pierwszego Marszu Śmierci, które miało miejsce w Chełmie minęła 1 grudnia. Muzeum Ziemi Chełmskiej w tę tragiczną rocznicę zaprosiło uczniów i uczennice chełmskich szkół na spotkanie przy tablicy upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci na placu Łuczkowskiego w Chełmie.

W wydarzeniu wzięli udział: dr hab. Adam Puławski, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Chełm, Zespól Szkół Energetycznych iTransportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie - klasa 4 SL pod opieką Małgorzaty Kołodziejczyk i Katarzyny Karamać, uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie pod opieką Marzeny Boćwińskiej.

Uczestnicy odczytali list Fajwla Rozenknopfa w języku polskim i angielskim oraz nazwiska osób, które zginęły podczas Marszu Śmierci.

Pierwszy Marsz Śmierci w dziejach drugiej wojny światowej był przez wiele dekad zapomnianą zbrodnią.

1 grudnia 1939 roku rankiem, Niemcy zgromadzili blisko 2000 żydowskich mężczyzn w wieku 16-60 lat na chełmskim Rynku, a następnie pognali ich do oddalonego o ponad 50 km Hrubieszowa i dalej do leżącego po sowieckiej strefie wpływów Sokala.

Pierwszej zbiorowej egzekucji dokonano w lesie Borek, potem były kolejne. Oprócz egzekucji, esesmani zabijali każdego, kto nie nadążał lub się zatrzymywał. 2 grudnia w Hrubieszowie, Niemcy dołączyli do chełmskiej grupy ponad 1000 hrubieszowskich Żydów, zmuszając wszystkich do marszu w kierunku sowieckiej granicy. Pozostałych przy życiu mężczyzn podzielono na dwie grupy i skierowano w kierunku Sokala oraz Bełza. Po dotarciu padł rozkaz przejścia na stronę sowiecką, ale straż graniczna odmówiła ich przyjęcia. Wielu utonęło usiłując przeprawić się przez Bug. Ostatecznie kilkuset Żydom udało się przedostać na terytorium Związku Radzieckiego, gdzie otrzymali pomoc od miejscowych. Nieliczni chełmscy Żydzi zdecydowali się na powrót do Chełma.

Podczas czterodniowego marszu Żydzi otrzymywali tylko jeden bochenek chleba dziennie na 30 osób. Morderczy marsz z blisko 2 tysięcznej grupy chełmskich Żydów przeżyło ok. 150 mężczyzn.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chełm. Uczcili pamięć ofiar tragicznego pierwszego Marszu Śmierci. Zobacz zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto