Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dziewczęta w KL Ravensbruck” - wstrząsająca wystawa lubelskiego muzeum „Pod Zegarem”. Przybliża losy 74 wywiezionych Polek

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Ekspozycja stała „Więźniarki w KL Ravensbruck” została otwarta w 80. rocznicę wyjazdu transportu lubelsko-warszawskiego z Lublina do obozu. Uroczystość połączono z 100. rocznicą urodzin prof. Wandy Półtawskiej, ostatniej żyjącej więźniarki poddanej eksperymentom pseudomedycznym.

Wystawy w Oddziale Martyrologii „Pod Zegarem” przy ul. Idziego Radziszewskiego 4 w Lublinie została otwarta we wtorek (21 września) w samo południe. Ekspozycja przybliża losy 74 Polek wywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Ukazuje dwa światy: młodzieńczej wolności więźniarek oraz obozowego piekła. Uwagę zwiedzających przykuwają m.in. tajne listy. Można wyczytać z nich, w jakich warunkach znalazły się wywiezione kobiety oraz jaką wolą walki musiały się wykazać każdego dnia w obozie.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z grupą harcerek Wanda Półtawska włączyła się w służbę pomocniczą i przystąpiła do walki konspiracyjnej jako łączniczka. Została aresztowana przez Gestapo 17 lutego 1941 i uwięziona na zamku w Lublinie. Była torturowana i przesłuchiwana w siedzibie lubelskiego gestapo „Pod Zegarem”. 9 miesięcy później została wywieziona do Ravensbruck z zaocznym wyrokiem śmierci. W obozie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych - głównie chirurgicznych okaleczeń kończyn.

W Kaplicy Trójcy Świętej w Muzeum Narodowym w Lublinie o godz. 13.30 odbyła się msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbruck oraz w 100. Rocznicę urodzin prof. W. Półtawskiej. Wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk wręczył honorowej obywatelce Lublina dyplom uznania wraz z medalem.

Po zakończonej liturgii w Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku na Zamku Lubelskim miała miejsce premiera publikacji Barbary Oratowskiej „Dziewczęta w KL Ravensbruck. Young Woman in KL Ravensbruck”. Zaprezentowana została także książka Wandy Kiedrzyńskiej „Ravensbruck”.

W poniedziałek (20 września) przypadała 100. rocznica urodzin Grażyny Chrostowskiej, innej lublinianki wywiezionej do Ravensbrück. Z tej okazji Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” zaprezentowało wspomnienia o poetce rozstrzelanej na terenie obozu 18 kwietnia 1942 r. W grupie 14 dziewcząt poddanych tego dnia egzekucji oprócz pozostałych więźniarek transportu lubelskiego była także młodsza siostra 20-latki. W dniu swojej śmierci napisała ostatni wiersz pt. „Niepokój”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto