Jacek Czaplewski
Alex Caparros - UEFA/UEFA via Getty Images (©UEFA)
Euro 2020. Macedonia Północna po raz pierwszy wystąpiła na turnieju tej rangi. Z sił opadła dopiero w końcówce. W debiucie przegrała z Austrią 1:3, a decydujące bramki padły w 78 i 89 minucie. Dla Austriaków to pierwsze zwycięstwo na Euro w historii.

Euro 2020: Austria - Macedonia Północna 3:1 (13.06.2021)

Jeszcze wczoraj stadion w Bukareszcie przypominał basen. Dzięki wysiłkom organizatorów murawę udało się przywrócić do względnego stanu. Ale podczas meczu i tak padało.

Austria objęła prowadzenie w 18 minucie. Po dośrodkowaniu Marcela Sabitzera na długi słupek, znakomicie zachował się Stefan Lainer. Boczny obrońca wyskoczył w powietrze, po czym nie głową, lecz nogą skierował piłkę do siatki.

Radość nie trwała długo. Dziesięć minut później Macedonia doprowadziła do wyrównania. Serię błędów Austriaków w obronie (kiks stoperów, niepewne wyjście bramkarza) wykorzystał Goran Pandev. 37-letni weteran stał się drugim najstarszym strzelcem w historii turnieju:

W drugiej połowie Austria osiągnęła przewagę, ale nie potrafiła jej udokumentować. Wreszcie w 78 minucie kapitan David Alaba dośrodkował na bliższy słupek, gdzie najlepiej odnalazł się wprowadzony Michael Gregoritsch, który ubiegł bramkarza i wpakował piłkę do siatki.

W 89 minucie wynik ustalił Marko Arnautović. Po zagraniu piętką Konrada Laimera wjechał w pole karne, minął bramkarza i ze stoickim spokojem zapewnił zwycięstwo.

Austria czeka na odpowiedź w meczu Holandia - Ukraina.

Piłkarz meczu: Michael Gregoritsch