Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwale muzyczne i koncerty rockowe 2022 r. z wojną na Ukrainie w tle biją rekordy popularności. Co jeszcze przed nami tego lata?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
W Lizbonie spotkali się fani ciężkiego grania.
W Lizbonie spotkali się fani ciężkiego grania.
Jesteśmy spragnieni wielkich koncertów i festiwali. To widać, słychać i czuć. Głód letnich muzycznych wrażeń był spotęgowany pandemią, która "poodwoływała" imprezy przez kilka lat. To podniecenie imprezami widać na każdym kroku. Każdy festiwal i koncert jest frekwencyjnym (i zapewne kasowym) sukcesem. Niestety, nie zawsze dopisuje pogoda czy właściwa akustyka stadionu.

A propos pogody, 29 czerwca - 2 lipca 2022 r. wrócił do Gdyni festiwal Open'er. Niestety właśnie pogoda pokrzyżowała plany fanom, którzy choćby dla Dua Lipy przyjechali w tym roku nad polskie morze. Koncertu artystki nie było. Fani wyjechali niepocieszeni choć z wieloma innymi wrażeniami (ulewy, burze itp.).

Niejako w konkurencyjnym czasie odbywał się słynny Roskilde Festival w Danii. To jeden z największych festiwali muzycznych świata. Impreza w tym roku odbyła się już po raz pięćdziesiąty. Licznik do kolejnego już bije. Oby żadna pandemia nie pokrzyżowała już planów fanom i organizatorom. W Danii fanom talentu wokalistki o tak charakterystycznym pseudonimie udało się zobaczyć Dua Lipę. Czy Dua Lipa wróci do Polski i zaśpiewa? Oby. Słynna Avril Lavigne wciąż przekłada swój koncert w Polsce. Kolejna data to 2023 r.

Sezon letnich festiwali AD 20222 rozpoczął słynny Glastonbury Festival (Wielka Brytania), który odbywał się w dniach 22-26 czerwca 2022 r. Jak zawsze miłośnicy muzyki mieli do wyboru kilkudziesięciu artystów z top-listy.

Co ciekawe, festiwale szykują zestaw wykonawców dla różnych grup wiekowych. Widać ten trend bardzo mocno. Jak pokazuje praktyka, fani starego rocka zaglądają na występy młodych wilków, a młodzi ludzie z całego świata odkrywają gwiazdy muzyki z czasów swoich rodziców a niejednokrotnie i dziadków (o czym piszę niżej).

Na przykładzie serialu telewizyjnego dla młodych "Stranger Things" (4. sezon) widać wyraźnie, że twórcom sprytnie udaje się wzbudzać zainteresowanie młodych odbiorców "starą muzyką". Piosenki "Running Up That Hill" (Kate Bush) czy "Master Of Puppets" (Metallica) znów (po wielu latach) trafiły na listy przebojów na całym świecie, głównie za sprawą młodych słuchaczy przy okazji przynosząc całkiem niezłe pieniądze jej twórcom. Kate Bush (informacja za całkiem poważnymi mediami brytyjskimi) tylko przez tydzień od premiery odcinka serialu ze swoim utworem zarobiła ok. 250 tysięcy funtów!

Jeśli jest mowa o ciężkim i klasycznym rockowym brzmieniu (Metallica), to warto wspomnieć o VOA Heavy Rock Festival, który odbył się w Lizbonie 30 czerwca - 2 lipca 2022 r. VOA Heavy Rock Festival to jeden z największych i najbardziej znanych festiwali muzyki hard rockowej i heavy metalowej.

Za nami także legendarny Jarocin, który fani zaliczyli w dniach 14-17 lipca 2022 r. Przed nami zaś Pol'and'rock Festiwal 3-7 sierpnia 2022 r. Niejako w konkurencji do naszego "woodstocka" w Rumunii odbywać się będzie Untold Festival. Do Cluj-Napoca można pojechać w dniach 4-7 sierpnia 2022.

Wspomniałem wcześniej o fanach starej dobrej muzyki rockowej. Dolina Charlotty na środkowym wybrzeżu spełnia marzenia fanów. W tym roku wystąpi projekt Kraftwerk. Koncert już 6 sierpnia 2022 r.

Dużą konkurencją dla tych festiwali jest impreza Sziget w Budapeszcie na Węgrzech, która odbywa się w dniach 10-15 sierpnia 2022 r.

Kilka dni później (24-25 sierpnia) w Niemczech fani muzyki rozrywkowej spotykają się na festiwalu Lollapalooza Berlin. To przecież rzut beretem od Polski.

Wszystkie festiwale to już marki niczym legendarne Woodstock czy Monterey Pop Festival, które w 1969 roku zapoczątkowały boom na zbiorowe muzyczne szaleństwo.

Iron Maiden i inni

Osobne miejsce zajmują koncerty wyczekiwane przez fanów od lat. Odwoływano i przenoszono ich daty wielokrotnie. Za nami występy Iron Maiden, Coldplay, Rammstein czy popularnych Scorpionsów. Wszystkie wydarzenia przyciągnęły tłumy fanów z wielu miejsc świata.

Muzyka z wojną w tle czyli “Rockowa Noc x Faine Misto”

Na zakończenie bogatego muzycznego lata 2022 r. w Polsce odbędzie się Rockowa Noc, która jak co roku odbywa się w Rzeszowie. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że w tym roku Rzeszów w dniach 26-28 sierpnia 2022 r. będzie miejscem wyjątkowego wydarzenia charytatywnego. W “Mieście-Ratowniku” zostanie zorganizowany festiwal “Rockowa Noc x Faine Misto”.

Przez ukraiński Festiwal Faine Misto przewinęło się rok temu ponad 80 tys. osób. W związku z agresją Rosji na Ukrainę impreza nie mogła się odbyć na Ukrainie. Ale od czego Ukraina ma przyjaciół Polaków. W Rzeszowie będzie zatem okazja do dalszej intergracji polsko-ukraińskiej, tym razem na szczeblu muzycznym i artystycznym. Wydarzenie odbędzie się 26-28 sierpnia 2022 roku na terenie Miasteczka Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej.

Festiwal Faine Misto - nazywany przez fanów „Terytorium Wolnych Ludzi” - słynie z fenomenalnej atmosfery i produkcyjnego rozmachu. W tym roku miał świętować swoje 10-lecie. Niemal od początku wojny zespół organizatorów Festiwalu Faine Misto zbierał fundusze na rzecz obrony Ukrainy. Przez trzy miesiące zakupiono i przekazano walczącym obywatelom  pomoc o wartości ponad 30 mln hrywien. Na tym jednak nie koniec. Komitet organizacyjny Fainego Mista postanowił zorganizować wyjątkową, charytatywną edycję festiwalu, która pomoże zgromadzić dodatkowe środki dla broniącej się Ukrainy oraz rodzin rannych i poległych żołnierzy. 

Dlaczego Rzeszów?

Bo to miasto, które od początku wojny gościło najwięcej szukających schronienia Ukraińców. Wg oficjalnych danych statystycznych z kwietnia 2022 r., na skutek wojny populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc. Postanowieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego stolica Podkarpacia została uhonorowana tytułem "Miasta-Ratownika".

Pierwotnie Rockowa Noc miała trwać dwa dni. W wyniku współpracy mocnego grania w Rzeszowie będzie można słuchać o jeden dzień dłużej, tj. od 26 do 28 sierpnia. Pierwszego dnia festiwalu usłyszymy artystów zaproponowanych przez Faine Misto, między innymi zespoły IGNEA, Sick Solution i Space of Variations. 27 i 28 sierpnia na festiwalowej scenie zagrają z kolei Mr. Pollack, KSU, Proletaryat, Jesus Chrysler Suicide, Dezerter, Tides from Nebula, Turbo i Riverside. Dochód ze sprzedaży biletów na pierwszy dzień festiwalu będzie w całości przekazany na pomoc Ukrainie, drugiego i trzeciego dnia na terenie festiwalu będą natomiast prowadzone zbiórki na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwale muzyczne i koncerty rockowe 2022 r. z wojną na Ukrainie w tle biją rekordy popularności. Co jeszcze przed nami tego lata? - Portal i.pl

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto