Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa? - To nie jest łagodna choroba. Najgroźniejsze są powikłania - mówi specjalistka

Aleksandra Kaźmierczak
Aleksandra Kaźmierczak
- Jeśli czujemy się chorzy, zostańmy w domu i dajmy organizmowi szanse na walkę z wirusem – nie wynośmy go na zewnątrz - przypomina prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska
- Jeśli czujemy się chorzy, zostańmy w domu i dajmy organizmowi szanse na walkę z wirusem – nie wynośmy go na zewnątrz - przypomina prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska archiwum Polskapress
- Coroczne szczepienia przeciw grypie wzmacniają nasz organizm i mogą sprawić, że nawet jeśli zachorujemy, przebieg grypy będzie łagodniejszy - mówi prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS.

Dlaczego grypa jest tak groźna dla człowieka?
Grypa jest wirusem, który mutuje, w związku z czym bardzo trudno jest stworzyć uniwersalną szczepionkę, która mogłaby być stosowana co roku. Zmiany wirusa z sezonu na sezon odzwierciedlone są wybuchami epidemii - w Polsce na przestrzeni lat widać wyraźnie, że w zależności od wystąpienia mutacji zachorowalność może być mniejsza lub większa. Do drastycznej zmiany wirusa grypy, skutkującej pojawieniem się zupełnie nowego szczepu, może dojść wskutek wymieszania się różnych gatunków wirusa w organizmie świni, która jest wrażliwa zarówno na wirusy świńskie, ludzkie jak i ptasie. Pojawienie się takiego zupełnie nowego wirusa może być przyczyną nie tylko epidemii, ale nawet pandemii, czyli ogólnoświatowego panowania wirusa grypy.

Dlaczego na grypę trzeba szczepić się co roku?
Nie ma jednej uniwersalnej szczepionki na grypę, więc co roku przez naukowców opracowywane są nowe, sezonowe szczepionki. Wysłannicy WHO wczesną wiosną pobierają tysiące próbek z całego świata, w tym w szczególności w Azji. Następnie, za pomocą skomplikowanych algorytmów i modeli matematycznych wybierane są szczepy, które z największym prawdopodobieństwem pojawią się w danym sezonie. Niestety, nie zawsze udaje się przewidzieć, jaki typ wirusa zaatakuje, dlatego najnowsze szczepionki przeciwgrypowe zawierają elementy wirusów czterech szczepów i stanowią większe zabezpieczenie przed infekcją. Skuteczność szczepionki zależy także od tego, w jakiej kondycji zdrowotnej znajdują się osoby ją przyjmujące. Najlepiej działa u osób zdrowych, młodych, z silnym układem odpornościowym - wtedy skuteczność wynosi między 30-60 proc.

Skoro skuteczność nie jest wysoka, to czy warto w ogóle się szczepić?
Przede wszystkim należy pamiętać, że grypa wcale nie jest chorobą łagodną i nie należy jej bagatelizować. Najgroźniejsze są powikłania, jakie mogą wystąpić po przechorowaniu grypy. Wśród nich są między innymi powikłania ze strony układu oddechowego, jak zapalenie oskrzeli czy płuc, ale także może pojawić się zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok i mięśni, w tym bardzo niebezpieczne zapalenie mięśnia sercowego, które może prowadzić do zgonu. Pamiętajmy, że co roku z powodu grypy lub jej powikłań na świecie umiera nawet do 650 tys. ludzi – to bardzo zły wynik. Nawiązując do postawionego pytania – obecnie nie ma szczepionek gwarantujących w 100 proc. ochronę przed zachorowaniem, zatem skuteczność oferowanych szczepionek wcale nie jest taka niska. Ponadto, nawet jeśli z różnych powodów zakazimy się wirusem, to po szczepieniu przebieg choroby może być łagodniejszy, a przede wszystkim ryzyko powikłań pogrypowych znacząco się zmniejszy.

W jaki sposób można zapobiegać zachorowaniom?
W sezonie grypowym ważne jest, by unikać kontaktu z osobami zakażonymi. Najważniejsza jest higiena – wirus grypy jest wrażliwy na wiele detergentów, między innymi na mydło, dlatego też po każdym powrocie do domu powinniśmy dokładnie myć dłonie, pamiętając aby dotrzeć do wszystkich zakamarków skóry dłoni. Będąc poza domem należy unikać dotykania okolic ust i nosa. Chociaż są dostępne leki przeciwgrypowe, to pamiętajmy, że działają one tylko w czasie choroby. I najważniejsza wskazówka – jeśli czujemy się chorzy, a panuje sezon grypowy, to zostańmy w domu i dajmy organizmowi szanse na walkę z wirusem – nie wynośmy go na zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grypa? - To nie jest łagodna choroba. Najgroźniejsze są powikłania - mówi specjalistka - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto