Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy Parczewskie. Niezwykłe miejsce na aktywny wypoczynek nawet zimą. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Są takie miejsca, które zachwycają o każdej porze roku, a piękno i różnorodność przyrody oraz świeże powietrze zachęcają do aktywnego wypoczynku nawet zimową porą. Takie są właśnie Lasy Parczewskie, a w szczególności Rezerwat Przyrody Jezioro Obradowskie i Czarny Las, w połączeniu ze Ścieżką Bobrowką - to urokliwe miejsca na weekendowy, intensywny spacer.

Około 50 km od Lublina i 95 km od Chełma znajdują się trzy fantastyczne ścieżki edukacyjne w Lasach Parczewskich, na terenie gminy Parczew, które warto odwiedzić nawet teraz.

Byliśmy tam w sobotę 2 stycznia. To propozycja dla osób, które mają dosyć miasta, a chcą pooddychać świeżym powietrzem. Jest pięknie również teraz, ale na pewno wrócimy tam wiosną. Zrobiliśmy zdjęcia - może kogoś zainspirujemy do aktywnego wypoczynku właśnie tutaj - mówią Anna i Grzegorz Gorczyca, zapaleni podróżnicy z Chełma.

Ścieżka edukacyjna „Jezioro Obradowskie” rezerwat przyrody

Ścieżka edukacyjna rezerwat przyrody “Jezioro Obradowskie” ma na celu ochronę jeziora dystroficznego oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin wodnych i torfowiskowych. Dzięki zbudowanej w ostatnich latach kładce przez torfowisko możliwe jest podziwianie niezwykłych walorów krajobrazowych i przyrodniczych rezerwatu (ma około 700 metrów), jednak aby do niej dotrzeć, trzeba przejść na piechotę około 2 km. Na trasie jest asfalt, ale przeznaczony jedynie dla mieszkańców i leśników, bo przed wjazdem chroni znak z zakazem wjazdu. Można oczywiście jechać rowerem.

Przed wejściem na ścieżkę znajduje się wiata, gdzie można chwilę odpocząć. Ścieżka edukacyjna Jezioro Obradowskie jest doskonale oświetlona przez słońce ponieważ drzewa są tu niskie przez wzgląd na bagniste podłoże. Ścieżka kończy się pomostem z malowniczym widokiem na lustro Jeziora Obradowskiego.

Ścieżka przyrodnicza “Czarny Las”

Ścieżka przyrodnicza Czarny Las liczy około 1,9 km, a jej najciekawszy odcinek znajduje się przy drewnianych pomostach, które zajmują niecałe 600 m. Na środku mostków znajduje się wiata widokowa, z której wyłania się widok na bagna, gdzie można zobaczyć częściowo martwy las. Wrócić trzeba tą samą drogą.

Ścieżka przyrodnicza “Bobrówka"

Ścieżka przyrodnicza Bobrówka powstała w atrakcyjnym turystycznie miejscu, przy meandrach rzeki Bobrówki. Prawie 90% trasy prowadzi przez mostki nad bagiennym terenem. Na trasie jest wyznaczonych kilka punktów widokowych w postaci platform. Jest bardzo dobre oznaczenie całego szlaku. Czeka nas tu intensywny spacer przez około 1.5 do 2 godzin. Jednak tutaj naprawdę można odetchnąć pełną piersią i poczuć przypływ nowej energii.

Te miejsca mają naprawdę wiele uroku niezależnie od pory roku. Wybierając się w trasę teraz warto zabrać ze sobą termos z kawą, herbatą, lub gorącym posiłkiem, bo w dobie pandemii koronawirusa niestety restauracje są zamknięte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lasy Parczewskie. Niezwykłe miejsce na aktywny wypoczynek nawet zimą. Zobaczcie zdjęcia - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto