Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Matura w lockdownie. Jak będzie wyglądać?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Maturzyści przystąpią tylko do części pisemnej i to też w wersji nieco okrojonej
Maturzyści przystąpią tylko do części pisemnej i to też w wersji nieco okrojonej Waldemar Wylegalski
Kiedy i w jakiej formie odbędą się egzaminy maturalne? To pytanie, co chwilę zadają ci, którzy dokładnie za trzy tygodnie odbiorą świadectwa ukończenia szkół ponadpodstawowych/liceów i techników. A im bliżej zapowiadanego terminu, tym więcej stresu i niepewności.

Jeszcze do niedawna pierwsze dni maja oznaczały początek ponaddwutygodniowego maratonu maturalnego. Pandemia jednak nauczyła nas, że „wszystko się może zdarzyć” i nawet to, co najbardziej prawdopodobne, może okazać się niepewne. No właśnie, tak było z tegorocznym powrotem uczniów do szkół i zeszłorocznymi maturami, których termin został przesunięty o ponad miesiąc, przez co maturzyści zamiast w maju, uzupełniali arkusze egzaminacyjne w samym środku wakacji. Jak będzie w tym roku?

- Robimy wszystko, by matury odbyły się w normalnych terminach. Podjęcie jednak decyzji przeciągamy na przyszły tydzień – powiedział w piątek w porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeszcze tego samego dnia, kilka godzin później do tej kwestii odniósł się prezydent Andrzej Duda, który po Radzie Gabinetowej zorganizował briefing nt. dalszej strategii w walce z covid-19. - W bardzo zdecydowany sposób minister Czarnek zagwarantował, że wszystko odbędzie się zgodnie z tym, co zostało zapowiedziane 16 grudnia ub.r. Egzaminy ósmoklasistów, jak i przede wszystkim egzaminy maturalne odbędą się w terminie. Matury rozpoczną się 4 maja, będą trwały ponad 20 dni i będą przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej – zapowiedział prezydent.

Zatem jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i statystyki przypadków nie pójdą w górę, a my nie pójdziemy przykładem Francji, Słowacji czy Anglii, gdzie odwołano egzaminy, to tegoroczni maturzyści zasiądą do szkolnych ławek 4 maja o g. 9 i rozpoczną maturalny maraton testem z języka polskiego, tradycyjnie dzień później zmierzą się z „królową nauk”, a następnie z językiem angielskim. Maraton zakończy się 20 maja. Ci, którzy nie będą mogli stawić się w tym terminie, mogą skorzystać z dodatkowego czerwcowego (1-16 czerwca), z kolei sesja poprawkowa przewidziana jest 24 sierpnia. Na testach będzie obowiązywać ścisły reżim sanitarny, choć jak czytamy w ostatnim zapisie rozporządzenia związanego z obostrzeniami, tegoroczni maturzyści i ósmoklasiści podczas egzaminów mają być zwolnieni z obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Co jeszcze się zmieni?

Ze względu na pandemię i nauczanie zdalne egzaminy odbędą się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak było dotychczas, w oparciu o podstawę programową. Maturzyści przystąpią tylko do części pisemnej i to też w wersji nieco okrojonej. W arkuszach z j. polskiego będą tym razem do wyboru trzy tematy wypracowań (dwie rozprawki i analiza tekstu poetyckiego). Jeśli chodzi o listę lektur obowiązkowych to nie dokonano w niej żadnych zmian. Znajdziemy w niej „Bogurodzicę”, wybrane pieśni, treny i psalmy Kochanowskiego, „Dziady” cz. III i „Pana Tadeusza” Mickiewicza, „Lalkę” Prusa, „Weselę” Wyspiańskiego, wybrane opowiadanie B. Schulza i „Ferdydurkę” W. Gombrowicza. Do tego oczywiście dochodzą lektury z wcześniejszego czyli tzw. trzeciego etapu edukacyjnego m.in. wybrane treny Kochanowskiego, w tym na pewno V, VII i VIII, „Dziady” cz. II Mickiewicza wybrana powieść Sienkiewicza czy choćby „Zemsta” Fredry.

Z kolei z matematyki zadań maturalnych będzie mniej, zwłaszcza tych otwartych, zredukowano też ilość maksymalnych punktów do uzyskania z 50 na 45, a także zakres wiedzy m.in. o ostrosłupach, graniastosłupach i funkcjach (np. wyznaczanie wartości funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym i szkicowanie wykresu funkcji wykładniczych dla różnych podstaw), równaniach trzeciego i wyższego stopnia, wykluczono błąd bezwzględny i błąd względny przybliżenia, zmniejszono wymagania tego, co trudno opanować zdalnie czyli m.in. zadań dot. brył obrotowych.

Zmieni się również poziom języka angielskiego, m.in. z zakresu środków gramatycznych.

Istotną różnicą jest także zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania matury. Oczywiście „nie trzeba” nie oznacza, że nie warto, bo jednak dodatkowy przedmiot zwiększa możliwość dostania się na wymarzony kierunek studiów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto