Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie wspierają uchodźców z Ukrainy. Marszałek województwa zaprosił je do współpracy na rzecz dalszych działań

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Wsparcie psychologiczne, nauka polskiego i zbiórki żywności i artykułów higienicznych – tak lubelskie uczelnie angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele publicznych szkół wyższych naszego miasta weszły w skład zespołu ds. wsparcia edukacyjno-kulturalnego przy marszałku województwa.

– Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wojna w Ukrainie może potrwać przynajmniej kilka miesięcy. Chcemy wyprzedzać fakty i dlatego powołaliśmy ten zespół – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa.

Na jego czele stanie wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski. Poza przedstawicielami uczelni wspólne działania na rzecz uchodźców z Ukrainy będą podejmować instytucje kultury, m.in. Teatr Osterwy, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzy Dolnym i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Lubelski teatr i placówka w Kozłówce poszukują pracowników: tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, ale także artystów i muzealników z Ukrainy.

Chęć poszerzenia kadry o specjalistów z Ukrainy zapowiada także Uniwersytet Medyczny.

– Nie jesteśmy dużą uczelnią, ale mamy wielkie serce. Prowadzimy akcję „Studiuj dalej”, w której przyjmujemy podania studiujących uchodźców ws. kontynuowania nauki, a przymierzamy się także do „Pracuj dalej”, gdzie zbierane będą aplikacje o pracę – mówi Kamil Torres, prorektor uczelni ds. kształcenia i dydaktyki. Uczelnia zakwaterowała również w akademiku 40 rodzin z Ukrainy, które wyposaża m.in. w książeczki dla dzieci w języku ukraińskim.

Nowo przybyłe dzieci nie nudzą się także na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia zorganizowała w Chatce Żaka „Przestrzeń Wspólną”, w której zorganizowana jest strefa mamy i dziecka z zajęciami dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Powstał tam również uczelniany zespół ds. pomocy Ukrainie, a dr Alina Czarnacka otrzymała funkcję pełnomocniczki rektora w tej kwestii. Oprócz tego uczelnia organizuje wsparcie psychologiczne i zajęcia z języka polskiego dla ukraińskich studentów. Mają się odbywać w 15 grupach ćwiczeniowych.

Nie tylko polskiego będzie natomiast uczył Katolicki Uniwersytet Lubelski.

– Nie jest to jeszcze temat na dziś, ale w przyszłości zechcemy zaoferować także zajęcia ukraińskiego dla obywateli Polski, żeby były w stanie używać go na poziomie komunikatywnym – zapowiada Beata Piskorska, prorektorka uczelni ds. studentów, doktorantów i rozwoju. KUL rozdaje także słowniczki polsko-angielsko-ukraińskie dla osób przyjmujących uchodźców i oferuje wsparcie psychologiczne i duszpasterskie.

Na sytuację uchodźców z Ukrainy nie jest także obojętny Uniwersytet Przyrodniczy.

– W tej chwili w pomieszczeniach uczelni mamy prawie 100 uchodźców, w tym 37 dzieci. Chcemy również aktywnie zaangażować naszych studentów z Ukrainy jako tłumaczy. Mamy już pierwsze pozytywne odzewy – zapewnia Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

Politechnika Lubelska podkreśla, że wśród jej studentów z Ukrainy jest 88 osób, które wróciły za granicę, by walczyć za ojczyznę.

– Próbujemy im pomagać na różne sposoby. To są młodzi ludzie, którzy nadal chcą u nas studiować, więc podjęliśmy decyzję, że pozostaną naszymi studentami. W sobotę wysłaliśmy do Ukrainy pierwsze dary, które udało nam się zgromadzić podczas zbiórki na kampusie – informuje Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich.

Zespół przy marszałku zorganizował też plan na wydarzenia kulturalne, w których będą mogli uczestniczyć szukający bezpiecznego schronienia Ukraińcy. W niedzielę 13 marca w Centrum Spotkania Kultur wystąpią lubelscy artyści podczas koncertu „Lubelskie z Ukrainą”. Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, a także Muzeum w Kozłówce i CSK zapraszają uchodźców na bezpłatne zwiedzanie ich przestrzeni i zbiorów. Swoje talenty dzieci i młodzież ukraińska będą mogły rozwijać podczas warsztatów w Filharmonii Lubelskiej, Skansenie i Teatrze Muzycznym. Ta ostatnia placówka szykuje też nagranie przez pracowników pochodzących z Ukrainy bajek w ich ojczystym języku. Będą umieszczone na stronie Teatru Muzycznego i w jego mediach społecznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto