Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Trudności ze złożeniem wniosku paszportowego? Lubelski Urząd Wojewódzki wyjaśnia

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Andrzej Banas/Archiwum Polska Press
Od czwartku (24.02) w oddziale ds. paszportów zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania złożeniem wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. W LUW w Lublinie funkcjonuje elektroniczny system rejestracji, który pozwala umówić wizytę najdalej na 3 miesiące do przodu. Najbliższy wolny termin to czerwiec 2022 r.

Wnioski o wydanie dokumentu paszportowego składają w Lublinie nie tylko mieszkańcy miasta. W związku z tym, że nie ma obowiązku składania wniosków w miejscu stałego zamieszkania w tzw. lubelskim biurze paszportowym przyjmowane są wnioski obywateli polskich mieszkających w regionie oraz z innych województw.

– Zainteresowanie wydaniem paszportu w latach ubiegłych w analogicznym okresie było znacznie niższe niż w ostatnich dniach. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest powodem zwiększonego zainteresowania wydaniem paszportu. Taka sytuacja może wynikać z nałożenia się kilku powodów, np. jednym z nich może być obecny kryzys na Ukrainie – tłumaczy Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Nasza Czytelniczka w piątek (25.02) udała się do gmachu urzędu wojewódzkiego przy ul. Lubomelskiej po wnioski paszportowe dla siebie i swoich dzieci.

– Pan w informacji, do której stałam z dzieckiem w kolejce pół godziny, poinstruował mnie, że powinnam opłacić paszporty, po czym mogę umówić się na wizytę przez internet, w celu złożenia wniosku. Następnego dnia od rana próbowałam umówić się na tę wizytę i nie było to możliwe. Brakowało dostępnej daty, choć przeszukałam w kalendarzu cały rok... – żali się Czytelniczka w wiadomości do redakcji.

W celu złożenia wniosku o wydanie paszportu dla rodziny, należy wybrać stanowisko wieloosobowe. Niestety dla tego parametru w kalendarzu na stronie urzędu nie ma dostępnych żadnych dat.

– W lutym zarezerwowałam datę na 10 maja, żeby złożyć wniosek paszportowy. Do tego dojdzie oczywiście oczekiwanie na wydanie tych dokumentów. W obecnej sytuacji wiele osób, w tym także ja, chce wyrobić sobie paszporty tak "w razie czego", a urzędnicy udostępniają kilka numerków dziennie, żeby przyjąć wnioski, bo z dziećmi muszę umówić się na stanowisko wieloosobowe, ale i tych indywidualnych jest dziennie ok. 20. To jest jakaś paranoja! W urzędzie wojewódzkim powinno dziennie być obsługiwanych min. 100, a nie 26 osób - podkreśla nasza Czytelniczka.

Obecnie czas oczekiwania na wydanie dokumentu paszportowego to 2-3 tygodnie. Wszystkie osoby, które złożą stosowne wnioski, otrzymają paszporty.

Zgodnie z informacją na stronie urzędu rezerwacje są teraz dostępne dla wniosków indywidualnych od 28 czerwca do 1 lipca. Dziennie jest to ok. 20 terminów rozłożonych na 4 stanowiska. – Od 24 lutego do 2 marca włącznie w sześciu punktach obsłużyliśmy 2 821 wniosków, w tym 1 064 w samym Lublinie. Tylko w środę (2.03 - przyp. red.) przyjęliśmy 302 osoby - część zarejestrowanych przez internet, natomiast większość z kolejki stacjonarnej.

– Ze względu na spore zainteresowanie wydaniem paszportu zwiększyliśmy również liczbę osób obsługujących klientów na miejscu. W oddziale ds. paszportów przybyło stanowisk do obsługi interesantów – podkreśla Strzępka.

Jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki trudności ze złożeniem wniosku nie powinny już występować. Terminy są jednak odległe.

– Wczoraj (1.03 - przyp. red.) uruchomiliśmy dodatkowe terminy. Zostały udostępnione ze znacznym wyprzedzeniem – wyjaśnia rzeczniczka wojewody. I dodaje: – Obecnie odnotowujemy znaczy wzrost. Codziennie składanych jest po kilkadziesiąt wniosków o wydanie paszportu. Przypuszczamy, że może mieć to związek z sytuacją za naszą wschodnią granicą.

Taka sama tendencja występuje w terenowych punktach paszportowych w Puławach i Kraśniku oraz w delegaturach LUW w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. – Jak co roku przed sezonem letnim mamy znaczną grupę, która zamierza spędzić urlop za granicą – dodaje Strzępka.

– Ja nie planuję zagranicznych wakacji, potrzebuję tych dokumentów w razie konieczności wydostania się z kraju z dziećmi. Wydaje mi się, że bardzo wiele osób myśli podobnie, a urzędnicy, którzy pracują za nasze podatki i powinni nam w tym pomagać – odpowiada Czytelniczka.

Poza systemem umawiania wizyt obsługiwane są osoby w sytuacjach nagłych, losowych, udokumentowanych. W przypadkach wyjątkowych mieszkańcy województwa po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr tel.: 81 747 64 47 mogą umówić wizyty w trybie pilnym, przyspieszonym.

– W sytuacji udokumentowanej wystarczy złożyć podanie/pismo o przyspieszenie z podaniem powodu. Musi to być jednak poważny powód, jak np. operacja za granicą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto