Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu. Koniec z trzymaniem pacjenta „na czas”?

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Narodowy Fundusz Zdrowia już za kilkanaście dni będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu, w efekcie placówki otrzymają więcej kasy. W skali kraju mowa jest nawet o 200 mln zł.

O co chodzi o zmianach, które wejdą w życie 1 lutego?

- Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.

Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ma to nastąpić już w lutym, a podwyżka będzie stopniowa: - Za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu (tzw. dzień zero), NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację, a w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100% - mówi Małgorzata Bartoszek. A zatem za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W pierwszym dniu – 67 proc., w drugim – 83 proc., a trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.
Jak przekonuje NFZ zmiana ta spowoduje także, że szpital otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Z szacunków NFZ wynika, że dzięki tej zmianie do szpitali trafi rocznie ok. 200 mln zł. Nie wiadomo, ile z tych pieniędzy trafi do szpitali w województwie lubelskim, bo jak powiedziała nam rzeczniczka lubelskiego NFZ, szacunki dokonywane były na szczeblu centralnym.

Zmiana pozytywnie oceniana jest przez dyrektorów szpitali. - Nie ukrywajmy, czasami było tak, że trzymano pacjenta w szpitalu drugi i trzeci dzień, aby zakwalifikować go do właściwej kategorii i otrzymać wyższą wycenę. Teraz, dzięki tej zmianie możemy lepiej reagować na potrzeby pacjentów i zwiększyć sprawność organizacyjną szpitala – przyznaje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej. Zdaniem Mateja wzrost stawek za pierwsze dni pobytu pacjenta w szpitalu spowoduje, że nie będzie on czekał na diagnostykę: - Albo zapewniamy diagnostykę tu i teraz i mamy 50 proc., albo przeprowadzamy co najmniej 3-dniową hospitalizację – wskazuje dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

Pozytywy widzi też rzeczniczka szpitala w Lubartowie, Wioleta Wojciechowska: - Pierwszy, to możliwość uzyskania większej liczby punktów dla pobytów trwających 1 lub 2 dni, a drugi, to ograniczenie przedłużonych hospitalizacji w celu uzyskania pełnej refundacji.

Ile średnio kosztuje dzienna hospitalizacja pacjenta? Szpitale nie podają konkretnych kwot. - Każdy pacjent jest inaczej wyceniany. Musimy pamiętać, że jeden pacjent trafia do nas z jednostką podstawową, inny zaś z chorobami współistniejącymi, a wtedy koszty rozkładają się zupełnie inaczej, zarówno w czasie, diagnostyce, jak i aktywności personelu – mówi dyr. Matej. Podobną odpowiedź otrzymaliśmy ze szpitala w Lubartowie: - Koszt dziennej hospitalizacji pacjenta w szpitalu jest uzależniony od wielu czynników, m. in. problemu zdrowotnego, z którym pacjent trafił do szpitala, zrealizowanych procedur, oddziału na który został przyjęty, długości hospitalizacji oraz innych czynników. W związku z powyższym, trudno jest ustalić średni koszt hospitalizacji – informuje rzeczniczka tamtejszego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NFZ zapłaci więcej za pobyt w szpitalu. Koniec z trzymaniem pacjenta „na czas”? - Kurier Lubelski

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto