Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Transplantacjii: nie zabieraj ze sobą, tam nie będą Ci potrzebne!

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
facebook.com/Dawca - bądź świadomym dawcą narządów
Przekazywanie narządów do transplantacji po śmierci ciągle jest tematem tabu. Ważna jest edukacja i świadomość społeczeństwa na temat transplantacji i transplantologii.

26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przeprowadzony w 1966 roku zabieg był pierwszym w Polsce, a 621. na świecie. Od tamtej pory blisko 40 tysięcy osób otrzymało szansę na normalne funkcjonowanie.

Celem tego dnia jest szerzenie wiedzy i świadomości na temat transplantacji. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda leczenia i uratowania życia. Transplantologia jest dziedziną medycyny, która nie może istnieć bez społecznej akceptacji. W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem, nie musimy nigdzie zgłaszać chęci oddania narządów po śmieci. Mimo tego, wiele osób nosi bransoletki informujące o takiej woli, lub wypełniają odpowiednie oświadczenia. W praktyce, to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Na szpitalnych oddziałach często słychać oburzenie, gdy rodzina zmarłego słyszy "dawstwo organów". Dlatego właśnie, w takie dni jak 26 stycznia prowadzone są akcje edukacyjne dotyczące przeszczepów organów.

Transplantacje na Lubelszczyźnie

- W 2022 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 przeszczepiono 18 nerek, w tym 1 pobrana została w Tarnobrzegu. Wykonano 16 pobrań od dawców zmarłych, z czego 15 z nich to były pobrania wielonarządowe - przekazała nam Alina Pospischil, rzecznik SPSK 4.

Pobrania narządów od zmarłych dawców odbyły się w SPSK 4 (8 razy), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (4 razy), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej (2 razy), w Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie i w Szpitalu Powiatowym w Radzyniu Podlaskim (po 1 razie).

Jeden dawca może uratować życie wielu osób. Podczas pobierania narządów do przeszczepu, od dawcy pobiera się (jeśli są w dobrym stanie):

  • serce
  • płuca
  • wątrobę
  • nerki
  • trzustkę
  • jelito cienkie,

które trafią do osób potrzebujących ratując im życie, poprawiając ich komfort życia i przywracając do normalnego funkcjonowania.

Ważne jest poszerzanie wiedzy na temat transplantologii i mówienie o tym głośno, ponieważ narządów, które są przeszczepiane, nie da się wyhodować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Dzień Transplantacjii: nie zabieraj ze sobą, tam nie będą Ci potrzebne! - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto