18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Januszem Bodziackim, burmistrzem Lubartowa. SONDA

Agnieszka Ciekot
Janusz Bodziacki: Pomimo trudnego czasu dla finansów samorządowych również i w Lubartowie – będę się starał wypełnić wszystkie zobowiązania wobec mieszkańców.
Janusz Bodziacki: Pomimo trudnego czasu dla finansów samorządowych również i w Lubartowie – będę się starał wypełnić wszystkie zobowiązania wobec mieszkańców. UM Lubartów
Na półmetku kadencji rozmawiamy z Januszem Bodziackim, burmistrzem Lubartowa o tym co udało się zrobić w mieście, czego żałuje i czy będzie walczył w nadchodzących wyborach o fotel burmistrza. A Was zapraszamy do udziału w naszej sondzie.

AC: Ciężko być burmistrzem Lubartowa?
J.B: - Pełnienie funkcji burmistrza to bardzo odpowiedzialne zadanie. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej wspólnoty wiąże się często z koniecznością równoważenia interesów różnych grup społecznych i ciągłym ustalaniem hierarchii i priorytetów realizowanych zadań, przy jednoczesnej konieczności zachowania dbałości o stabilny rozwój miasta w aspekcie długofalowym. Nie wszystkie te rzeczy dają się pogodzić jednym budżetem. Ponadto, tendencja przerzucania dodatkowych zadań na samorządy przez administrację centralną bez jednoczesnego przekazania środków na ich realizację dodatkowo zubaża budżet, co zmusza do poszukiwania dodatkowych środków na finansowanie zadań stałych.

A.C: Jak ocenia pan te dwa minione lata?

J.B: - Myślę, że to dobry czas dla Lubartowa. Zakończyliśmy ważne inwestycje, pozyskaliśmy środki na realizację nowych i kontynuację już zaczętych działań. W mieście utworzona została podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro – Park Mielec. Udało się już także pozyskać nowych inwestorów. Już za rok powinno zacząć funkcjonować w Lubartowie regionalne centrum logistyczne firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci sklepów Biedronka, z którym wiążemy utworzenie ponad 300 nowych miejsc pracy. Powstaje również nowy, niezwykle innowacyjny zakład produkcyjny firmy Motyl. Od trzeciego kwartału przyszłego roku z Lubartowa do ponad trzydziestu krajów świata pojadą narzędzia używane do protetyki stomatologicznej produkowane przez tą firmę.
Staraliśmy się również wspierać funkcjonujących już w mieście przedsiębiorców. W tym celu między innymi nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Lubelską i organizacjami wspierającymi biznes. W 2011 roku zrealizowaliśmy również projekt z zakresu marketingu gospodarczego w ramach, którego miasto wydało katalog z lubartowskimi przedsiębiorstwami, utworzyło Biuro Obsługi Inwestora oraz gospodarczą stronę internetową miasta z wyszukiwarką firm. W projekcie zakupiony został również telebim wykorzystywany do promocji przedsiębiorstw z terenu miasta. Pieniądze na realizację projektu pochodziły ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego za pośrednictwem LAWP.
Wprowadziliśmy istotne usprawnienia w organizacji ruchu na terenie Lubartowa: w centrum miasta powstał nowy przystanek autobusowy, a na uciążliwym skrzyżowaniu na wjeździe do Lubartowa jest nowe rondo. Istotną sprawą było również przeniesienie planowanej sortowni śmieci z okolic ul. Lipowej w Lubartowie do nowej lokalizacji na terenie gminy Lubartów. Dzięki temu dodatkowo powiększyła się również do blisko 9 ha oferta terenów inwestycyjnych oferowanych przez miasto poza Specjalną Strefą Ekonomiczną. Promowaliśmy także Lubartów, jako miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Dzięki realizacji projektu „Rowerem przez krainę Lewarta – promocja oferty turystyki rowerowej Ziemi Lubartowskiej” wsparliśmy działania organizacji pozarządowych w tym zakresie. Projekt był również dofinansowany ze środków unijnych.

A.C: Które obietnice wyborcze już udało się panu zrealizować?
J.B: - Wiele. Z głównych to dokonanie zmiany lokalizacji Zakładu Zagospodarowania Odpadów z jednoczesnym pozyskaniem pieniędzy szwajcarskich oraz przywrócenie przystanku autobusowego do centrum miasta .

A.C: Których jeszcze nie, wywiąże się pan z nich do końca kadencji?
J.B: - Pomimo trudnego czasu dla finansów samorządowych również i w Lubartowie – będę się starał wypełnić wszystkie zobowiązania wobec mieszkańców.

A.C: Czego należy spodziewać się w najbliższym czasie?
J.B: - Planujemy kontynuować prace nad usprawnieniem komunikacyjnym ciągu głównej ulicy. Na rok 2013 zaplanowana została realizacja jeszcze jednego ronda przy skrzyżowaniu z ul. Wierzbową. Przy budowie tego ronda będziemy także współpracowali z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w tej części miasta. W trakcie oceny jest złożony przez miasto wniosek o dofinansowanie projektu w ramach, którego mieszkańcy domów prywatnych i instytucje z terenu miasta uzyskają dofinansowanie do instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej. Liczymy na dobrą ocenę złożonego wniosku i możliwość realizacji zadania. Planujemy również przeprowadzenie remontu budynku Hali Targowej w centrum miasta. W 2013 roku przeprowadzone zostaną postępowania przetargowe, a w roku 2014 remont elewacji i dachu budynku. Jednocześnie opracowywana jest dokumentacja przebudowy istniejącego budynku kina. Kończymy również realizację współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektu „eInclusion – Lubartów bez barier” w ramach, którego 150 rodzin z terenu Lubartowa korzysta z użyczonego przez miasto sprzętu komputerowego i darmowego Internetu. Będziemy też remontowali ulice i chodniki w miarę potrzeb i możliwości budżetowych.

A.C: Jak układa się Panu współpraca z radą?

J.B: - Z radnymi, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za miasto – bardzo dobrze. Oczywistym jest, że widoczne są różnice i zarysowania w spojrzeniu na sposób rozwiązywania spraw przez „koalicję” i opozycję”. Zauważyć można to podczas głosowań na sesjach rady miasta, jednak nie powoduje to zakłócenia bieżącej pracy naszej administracji. Cieszy, że zdarzają się też sytuacje, kiedy za przedłożonym przez burmistrza projektem uchwały głosują wszyscy radni, bez względu na podziały.

A.C: Największy sukces ostatnich dwóch lat?

J.B: - Myślę, że będą to dwa wydarzenia: po pierwsze pozyskanie nowych inwestycji w postaci regionalnego centrum dystrybucji firmy Jeronimo Martins i firmy Motyl, a także znalezienie nowej lokalizacji dla budowanej ze środków pochodzących z funduszu szwajcarskiego sortowni śmieci.

A.C: Największa porażka?
J.B: - Nie było takiego zdarzenia.

A.C: Decyzja, której pan żałuje.
J.B: - Nie przychodzi mi na myśl tak sytuacja.

A.C: Będzie pan ubiegał się o reelekcję?
J.B: - Tak . W swojej służbie dla mieszkańców mam jeszcze wiele do zrobienia.

A.C: Dziękuję za rozmowę.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto