Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja - naszym wrogiem czy przyjacielem? Debata Oxfordzka w I LO w Chełmie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Debata Oxfordzka po raz 18. odbyła się w I LO w Chełmie. fot.
Debata Oxfordzka po raz 18. odbyła się w I LO w Chełmie. fot. Agata Panasiuk
Obecnie życie ze sztuczną inteligencją staje się dla nas codziennością. Czy sztuczna inteligencja jest naszym wrogiem czy przyjacielem? To pytanie zadali sobie uczniowie 1LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie 30 maja w ramach XVIII Debaty Oksfordzkiej o sztucznej inteligencji.

Po raz pierwszy w programie oprócz samej debaty odbyły się również warsztaty kreatywności dla uczniów klas ósmych. Aula W. Ambroziewicza w I LO w Chełmie tego dnia zamieniła się na moment w wytwórnię pomysłów na nowoczesne wynalazki.

- Każdy mógł poczuć się jak Henryk Sienkiewicz, tworząc teksty na podstawie wylosowanych przedmiotów, a z użyciem naszej nowej maskotki - EDKA, uczniowie mogli zajrzeć w głąb siebie, nazywając pozytywne i negatywne emocje oraz udowodnić, że to człowiek, a nie sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać uczucia - podkreślają organizatorzy z I LO w Chełmie.

W debacie i warsztatch uczestniczyli nauczyciele i drużyny: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia były: Małgorzata Godyńska z Departamentu Oświaty Miasta Chełm oraz dr Iwona Lasek - Surowiec z chełmskiej PANS.

Debata o sztucznej inteligencji

Po dwugodzinnych warsztatach odbyła się debata prowadzona przez Zuzannę Stachel z kl.1a. Pierwszy zespół postawił tezę: Sztuczna inteligencja stwarza szanse w wielu dziedzinach życia. Mówcy tego teamu: Iga Posturzyńska z kl.3d, Magda Gwarda z 1d, Radek Pękała 2d oraz Hanna Żukowska 2d udowadniali słuszność tego stwierdzenia argumentami mówiącymi, że sztuczna inteligencja niezwykle przyczynia się do dbania o środowisko, szybszego rozwoju technologii oraz umysłu ludzkiego i znaczącej rewolucji medycyny.
Zgodzili się także w tym, że jest ona koniecznym elementem rozwoju ludzkości czy rewolucji przemysłowej.

Natomiast grupa antytezy, w której składzie znajdowali się: Mikołaj Soja z 3d, Dominik Bronisz z 2d, Mateusz Humeniuk z 1d oraz Michał Ślusarczyk z 2d na odparcie tezy przeciwników stwierdzili, że sztuczna inteligencja stwarza zagrożenie w wielu dziedzinach życia.

Coraz częstsze pozbawianie ludzi stanowisk pracy, spadek możliwości doskonalenia umysłów ludzkich czy obniżanie się autorytetu artystów i co najważniejsze nieudolne próby zastąpienia przez sztuczną inteligencję obecności drugiego człowieka - to argumenty, które przedstawiła ta grupa.

Po długich i emocjonujących zmaganiach debatujących, w wyniku głosowania publiczności, zwycięstwo zostało przyznane grupie “tezy”.
Dodatkowo wyróżnieni przez sędziów w składzie: dyr. Haliny Smyk- przewodniczącej, mgr. Grzegorza Olszanowskiego, nauczyciela akademickiego z Instytutu Matematyki i Informatyki PANS oraz specjalisty z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także mgr. Mariusza Maciuka, zostali: Magdalena Gwarda - III miejsce, Mikołaj Soja - II miejsce oraz Iga Posturzyńska - tytuł mistrza debaty i I miejsce

Uczniowie I LO w Chełmie uświetnili spotkanie przygotowując własnoręcznie słodki bufet dla gości i uczestników obu wydarzeń.

Inicjatorem debaty był Klub Debat Oksfordzkich. Za profesjonalne przygotowanie wydarzenia oraz młodych mówców jako opiekunki i konsultantki merytoryczne odpowiadały Teresa Kurzępa - nauczycielka j. polskiego w 1 LO w Chełmie, Hanna Jarosz - nauczycielka fizyki w 1 LO w Chełmie oraz dr Iwona Lasek - Surowiec z Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. W organizację całego przedsięwzięcia włączyli się uczniowie klas: 1a, 1d, 2a i 2d I LO w Chełmie.

Upominki oraz nagrody dla mówców XVIII Debaty Oksfordzkiej ufundowali: Senator RP prof. Józef Zając, rektor PANS dr hab. Arkadiusz Tofil, Chełmski Park Wodny oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.
Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tego wydarzenia.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja - naszym wrogiem czy przyjacielem? Debata Oxfordzka w I LO w Chełmie. Zobacz zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto