Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS. Najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie. Dyskusja specjalistów z Polski i Ukrainy w Lublinie. Fotorelacja

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Specjaliści z Polski i Ukrainy spotkali się w Lublinie, żeby dyskutować o edukacji w czasie covidu i wyzwaniach, które nadal stoją przed oświatą. Naukowcy z obu państw będą też pracować nad wspólnymi ulepszeniami dla uczniów i studentów.

Polsko-Ukraińskie/Ukraińsko-Polskie Forum Naukowe odbywa się po raz dziewiąty, ale w Lublinie po raz pierwszy. Hasłem tegorocznego spotkania są „Drogi i bezdroża edukacji w okresie pandemii”.

– Tegoroczne forum jest dla mnie szczególnie ważne dlatego, że odbywa się właśnie w Lublinie, a więc w miejscu, w którym współpraca Polski i Ukrainy trwa nie lata, ale wieki – tłumaczy dr hab. Franciszka Szloska, przewodniczący Towarzystwa Pedagogicznego Polska-Ukraina, członek zagraniczny Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy. – Naturalnym pytaniem było oczywiście, czy mimo wojny forum powinno się odbyć. Organizatorzy spotkania doszli jednak do wniosku, że jeśli odbędzie się właśnie teraz, będzie formą demonstracji poparcia dla walczącej Ukrainy – dodaje.

Forum to okazja do wymiany doświadczeń, ale również zaczątek wymiernych efektów pracy polskich i ukraińskich naukowców.

– Poprzednim razem, trzy lata temu, padła propozycja wspólnego utworzenia polsko-ukraińskiej encyklopedii pedagogicznej. To już udało się zrobić, dzięki czemu wielu naukowców na całym świecie może czytać nasze publikacje. Teraz chcemy stworzyć podręczniki dla ukraińskich uczniów, którzy z powodu wojny uczą się w Polsce. Pracujemy też nad wspólnymi badaniami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Gdyby nie wojna, byłyby już skończone – mówi prof. Nella Nyczkało z Wydziału Oświaty Zawodowej i Oświaty Dorosłych Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy. Przyjechała z Kijowa i jak podkreśla, bardzo się cieszy, że może tu być. – Pandemia koronawirusa jest straszna, ale pandemia raszystów jest jeszcze straszniejsza, bo szkodzi nie tylko Ukrainie, ale całemu światu – twierdzi.

Do Lublina zjechali przedstawiciele uniwersytetów całej Polski i Ukrainy. Prof. Annę Weissbrot-Koziarską, dziekankę Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, najbardziej martwi rekordowa liczba podań o urlopy dziekańskie i indywidualną organizację studiów, których powodem są problemy ze zdrowiem psychicznym.

– Analizowałam wydane decyzje od 2018 r. i w podaniach nie było ani jednego przypadku zaburzeń psychicznych, podczas gdy teraz to 15-20 proc. wszystkich pism, które do mnie wpływają. Szukam rozwiązań udzielenia wsparcia studentom. Teraz będą go potrzebować także osoby, które przyjechały z Ukrainy. Mam nadzieję, że w czasie forum dowiem się, jak radzą sobie z tym koleżanki i koledzy na innych polskich uczelniach. Póki co radziłam się zagranicznych znajomych – tłumaczy prof. Weissbrot-Koziarska.

Forum zakończy się w piątek (13 maja). Panele i dyskusje odbywają się w murach Instytutu Pedagogiki UMCS przy ul. Głębokiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto