Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe odkrycie w Kozłówce. Podczas prac ziemnych znaleziono piec grzewczy z pocz. XX w (ZDJĘCIA)

KP
Fot. z zasobów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Podczas robót ziemnych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odkryto prawdziwy zabytek techniki – piec grzewczy z pocz. XX w.

Piec o długości ponad dwóch metrów znajdował się w piwnicy północnej oficyny.

Opalany węglem ogrzewał kaplicę pałacową poprzez umieszczone tam żeliwne grzejniki.

Na ówczesne czasy był to nowoczesny system ogrzewania centralnego świadczący o postępowej świadomości właściciela Kozłówki - Konstantego Zamoyskiego.

- Zastosowany sprzęt oraz technika grzewcza wskazują na zainteresowanie właściciela najnowszymi rozwiązaniami trafiającymi na europejski rynek – stwierdza Janusz Mróz specjalisty ds. konserwacji metalu.

Dyrektor muzeum Anna Fic-Lazor podkreśla, że na wagę znaleziska wpływa również fakt, że piec został wyprodukowany przez firmę Towarzystwo Akcyjne Budowy Maszyn i Urządzeń Sanitarnych, należącą do wybitnych inżynierów, którzy na przełomie XIX i XX wieku znacząco wpisali się w rozwój przemysłu środkowej Europy.

Świadczy o tym napis umieszczony na frontowej ramie stabilizującej urządzenie z drzwiczkami do popielnika: Drzewicki i Jeziorański/ Warszawa.

Nie wiadomo kiedy piec przestał być używany i postanowiono go zasypać.

- Piec został zasypany bez usuwania popiołu z popielnika, również z węglem, który nie został spalony. Wskazywać to może na awarię, której usunięcie mogło być już nieopłacalne – dodaje Janusz Mróz.

Obiekt zostanie podany konserwacji w celu zatrzymania korozji i utrwalenia wyglądu pieca.

Towarzystwo Akcyjne Budowy Maszyn i Urządzeń Sanitarnych Drzewiecki i Jeziorański

Towarzystwo Akcyjne Budowy Maszyn i Urządzeń Sanitarnych Drzewiecki i Jeziorański było największym przedsiębiorstwem z branży ciepłowniczej działającym w Warszawie.

Firma założona w 1893 roku ( na bazie przejętej firmy "Kamiński i Grosman") wykonała m.in. ogrzewanie budynku szkoły w Zagrodach koło Puław oraz instalację ogrzewania parą wysokoprężną szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie.

Jej założycielami był Piotr Drzewiecki (1865 – 1943) oraz Jan Jeziorański (1865 – 1933), absolwenci petersburskiego Instytutu Technologicznego.

- Działalność Drzewieckiego i Jeziorańskiego nie ograniczała się tylko do wspomnianego Towarzystwa Akcyjnego, które na terenie Rosji z czasem dysponowało 10 oddziałami czynnymi do 1917 roku. Na terenie Polski Towarzystwo stanowiło niezwykle aktywną jednostkę w swojej branży aż do wybuchu II wojny światowej – informują muzealnicy z Kozłówki.

Piotr Drzewicki w historii Polski zapisał się głównie jako pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczypospolitej oraz Prezes Rady Nadzorczej Polskiego Banku Komunalnego.

Zasłyną także jako działacz społeczno-gospodarczy. W 1920 został zastępcą prezesa Rady Obrony Stolicy, a w latach 1930-1937 pełnił funkcję przewodniczącego komisji planowania regionalnego Warszawy.

W 1942 r. został aresztowany przez Niemców. Zmarł w więzieniu Moabit w Berlinie

Czytaj także:
Remont w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Będzie renowacja oficyn pałacowych i miejsce na nowe wystawy

Zobacz:
Tajemnice "Hołdu Pruskiego" Jana Matejki

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto