Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 mln franków dla lubartowskich gmin na rekultywację wysypisk

Agnieszka Ciekot
Podpisanie umowy
Podpisanie umowy materiał ZZO
Na rekultywację wysypisk śmieci, utylizację eternitu i budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie pójdą pieniądze, które przekazał rząd Szwajcarii dla pięciu lubartowskich gmin. Podpisana została już stosowna umowa.

Szwajcarzy wyłożą pieniądze na projekt, który chce zrealizować Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Skorzystają na nim Lubartów (miasto i gmina), Ostrów Lubelski, Niedźwiada i Ostrówek. – Chodzi o budowę nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywację nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku - mówi Krzysztof Grzegorczyk ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Dzięki szwajcarskiej pomocy rekultywacji poddane zostaną składowiska śmieci w Luszawie, Kolechowicach, Niedzwiadzie i Nowodworze. Najkosztowniejszym przedsięwzięciem będzie budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który ostatecznie powstanie w Rokitnie. - Zakład pozwoli w całości zagospodarować i przetworzyć praktycznie wszystkie odpady powstające w naszych domach – zapowiada Grzegorczyk. - Na jego terenie nie będzie spalarni odpadów, przerobu odpadów niebezpiecznych, radioaktywnych, toksycznych, nie będzie też składowania azbestu – uspokaja. Inwestycja ma ruszyć za dwa lata. - Aktualnie rozpoczynamy akcje edukacyjne. Pierwsze nasze działania będą związane z promocją projektu. Jeszcze w tym roku zostanie poddane rekultywacji składowisko w Luszawie – mówi Grzegorczyk.

Jak zapewniają przedstawiciele Związku Komunalnego korzyści z realizacji projektu odczują mieszkańcy lubartowskich gmin. - Przede wszystkim zwiększy się standard świadczenia usług związanych z odpadami – zapowiada Krzysztof Grzegorczyk. - Pojawi się więcej punktów do których będzie można przynieść swoje segregowane odpady. Skończą się problemy z pozbywaniem się zużytych sprzętów elektronicznych, opon, akumulatorów i mebli. Nieodpłatnie będzie można również zdemontować stary dach – wylicza.

Przedsięwzięcie pochłonie ponad 44 mln zł. Szwajcarzy dofinansują budowę ZZO w 76 procentach, zaś do pozostałych działań dołożą 85 procent z Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. – Zdecydowanie bez wsparcia szwajcarskiego projekt nie miałby szans realizacji – przyznaje Grzegorczyk.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto