Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po atrakcjach powiatu tomaszowskiego. Taka trasa turystyczna będzie miała 46 kilometrów długości. Na razie jest w fazie projektowej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Siedem gmin z powiatu tomaszowskiego zakłada stowarzyszenie, którego jednym z głównych celów będzie utworzenie szlaku rowerowego. Ma on łączyć w przyszłości najważniejsze atrakcje turystyczne i najładniejsze zakątki tych okolic. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany. Odpowiednie działania są już także podejmowane m.in. w tomaszowskim Starostwie Powiatowym.

- Szlak miałby łącznie długość około 46 kilometrów. Biegłby w przyszłości przy drogach gminnych i powiatowych. Takie są zamierzenia – mówi Jarosław Korzeń, wicestarosta tomaszowski. - Na razie całość jest jeszcze w fazie projektowej.

Chcą wydać setki milionów złotych

Szlak ma się w przyszłości łączyć z „Rowerowym Roztoczem”, które właśnie powstaje. To ogromny projekt. Osią całego pomysłu jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Zostanie on zmodernizowany. Pojawi się tam m.in. nowa nawierzchnia oraz 21 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR). Wybudowanych będzie także kilkadziesiąt kilometrów nowych tras rowerowych.

Na realizację całego projektu zaplanowano w sumie 220 mln zł. Będą to głównie środki unijne przekazane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Roztoczańskiemu Związkowi Powiatowo- Gminnemu (to zrzeszenie samorządów). Wówczas nowe połączenia rowerowe pojawią się m.in. pomiędzy Józefowem i Krasnobrodem, pomiędzy Góreckiem Starym i Góreckiem Kościelnym oraz przy trasie z Majdanu Sopockiego do miejscowości Róża.

Ponadto połączenia z Centralnym Szlakiem Rowerowym zyska Tomaszów Lub. oraz Frampol.

W sumie w ramach projektu odnowionych lub wybudowanych zostanie 140 km tras rowerowych. Poprawione zostaną istniejące szlaki oraz wybudowane będą nowe odcinki. Gminy z powiatu tomaszowskiego także chcą do tego wielkiego, rowerowego projektu dołączyć. I na nim skorzystać.

Do Lubyczy Królewskiej i na Roztocze

- Przymierzamy się do założenia stowarzyszenia, które będzie obejmowało swoim działaniem siedem gmin. Gmina Rachanie jest głównym organizatorem całego przedsięwzięcia. Listy intencyjne w tej sprawie zostały już przez samorządy podpisane – mówi Roman Miedziak, wójt gminy Rachanie. - Dzięki wsparciu m.in. z Urzędu Marszałkowskiego oraz unijnemu zostałaby stworzona nowa, bardzo ważna ścieżka rowerowa. Łączyłaby ona Rachanie, Łaszczów, Telatyn i inne miejscowości powiatu tomaszowskiego.

Jak zapowiada wójt Roman Miedziak, można byłoby nią dojechać także do Lubyczy Królewskiej i dalej, na Roztocze. W ten sposób łączyłaby się z Centralnym Szlakiem Rowerowym oraz szlakami powstałymi w ramach „Rowerowego Roztocza”.

Jest się o co starać

- Działania będą podejmowane na kilku poziomach, we współpracy z naszymi samorządami oraz Roztoczańskim Związkiem Powiatowo- Gminnym – dodaje wicestarosta Jarosław Korzeń. - Na pewno jest się o co starać. W powiecie tomaszowskim nie brakuje ciekawych i ważnych pod względem turystycznych miejsc.

Kiedy moglibyśmy takim nowiutkim, rowerowym szlakiem pojechać? - Mamy nadzieję, że gdy wszystko się powiedzie, mógłby on zostać wykonany w latach 2025- 2026 – zapowiada Jarosław Korzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerem po atrakcjach powiatu tomaszowskiego. Taka trasa turystyczna będzie miała 46 kilometrów długości. Na razie jest w fazie projektowej - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto