Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojski hejnał będzie można usłyszeć przez cały rok. Nie tylko „na żywo”

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
ze strony UM w Zamościu
Dotychczas zamojski hejnał był grany przez hejnalistów w samo południe. Dotyczyło to jednak tylko sezonu turystycznego. Poza nim, jak mówili turyści: „wieża ratuszowa milczała”. To się zmieniło. W jaki sposób? Hejnał został nagrany i będzie odtwarzany w Zamościu przez cały rok. To nie znaczy, że nie usłyszymy go również „na żywo”.

Zamojski hejnał jest wykonywany w Hetmańskim Grodzie prawdopodobnie od czasów Jana Zamoyskiego, hetmana wielkiego koronnego, kanclerza i założyciela miasta. Grany był jedynie w trzy strony świata. Z jakiego powodu?

Jest kilka hipotez na ten temat. Według jednej z nich trębacz ustawiał się tylko w kierunku istniejących wówczas trzech bram miejskich. Inne nawiązuje do rzekomych, osobistych ambicji i uraz wielkiego kanclerza. Otóż Zamoyski miał podobno wydać zakaz grania w stronę Krakowa. Dlaczego? Bo ktoś mu podobno powiedział, iż to miasto jest jednak piękniejsze od Zamościa (takie stwierdzenie do dziś wywołuje oburzenie wśród wielu zakochanych w swoim mieście Zamościan). Mogło to mieć także związek ze sławnym konfliktem, a potem ścięciem Samuela Zborowskiego (pisaliśmy o tym niedawno obszernie na łamach „Kuriera Lubelskiego”).

Nie wiadomo czy hejnał był w Zamościu wykonywany w czasach zaborów: w XIX i XX wieku. Potem można go było usłyszeć w mieście raczej sporadycznie. Jaka to była jednak melodia? Nie wiadomo. Zapis starego, zamojskiego hejnału się nie zachował. Grano jednak inne utwory m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” czy „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

To się zmieniło. Od 1972 roku w Zamościu można było usłyszeć hejnał skomponowany przez Aleksandra Bryka. Najpierw był on odtwarzany, a następnie wykonywali go trębacze. O 1984 r. byli to: Kazimierz Szady, Krzysztof Wiatrzyk i Konrad Zając. Jednak działo się to tylko w sezonie turystycznym (przy niskich temperaturach granie hejnału było utrudnione).

Ostatnio hejnał w wykonaniu Konrada Zająca został nagrany i będzie z zamojskiej wieży ratuszowej odtwarzany przez cały rok. Nie tylko! Hejnalista ubrany w szlachecki kontusz pojawi się na wieży ratuszowej w dniach 28 kwietnia – 5 maja. Potem będzie go można także zobaczyć i usłyszeć w okresie od 1 czerwca do 23 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamojski hejnał będzie można usłyszeć przez cały rok. Nie tylko „na żywo” - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lubartow.naszemiasto.pl Nasze Miasto